Snitts

Diamantpriset 2011 till Lena Blomberg

Lena Blomberg tog under Innovation by Collaboration 2011 emot SNITTS Diamantpris för initierandet av det första verifieringsprogrammet i Sverige.

– Jag känner mig djupt hedrad över denna utmärkelse men vill också att tidigare medarbetare ska känna att de har en del i den, säger Lena.
Verifieringsfasen ligger mig varmt om hjärtat. Vi har kommit en bit på vägen men det finns fortfarande mycket att göra. Det är viktigt att organisationer som SNITTS lobbar för och uppmärksammar behovet och vikten av professionella verifieringsinsatser - både vad det gäller kompetens och kapitalinsatser.

Programmet är av avgörande betydelse för universitetsbaserad uppfinning och har bevisat sin funktionalitet och att behovsbilden var den förväntade.
Genom denna insats har andra program följt efter som VINN Verifiering och insatser från Almi som riktar sig till företag. Programmet, som är regionalt, är det första i sitt slag i Sverige och sannolikt även i världen där tidigare bara individuella institutioner som MIT och Stanford har etablerat liknande insatser.
Innovationsbrons nationstäckande verifieringsprogram är en direkt kopia på Lenas program.

Lena har dessutom visat god förståelse för utmaningarna inom tech transfer genom att verka inom det svåra gapet mellan akademi och företag och stöttat insatser inom akademin såväl som inom företagen för att överbrygga sagda gap.

Diamantpriset som instiftats av SNITTS, delades ut för andra gången i år och prisutdelare var Hans Wigzell, förra årets vinnare och professor på Karolinska Institutet.

SNITTS AKTIVITETER

  • Innovation by Collaboration 2013
    Den 3-4 september är det dags för Innovation by Collaboration, branschdagarna för dig som arbetar inom det svenska innovationssystemet. Årets upplaga går under temat "Så drar du nytta av Innovationsunionen 2013"
  • Workshop in Licensing 25/4 2013
    A workshop in Licensing with focus on marketing and valuation will take place on the 25th of April in Lund.
  • SNITTS Grundläggande kurs i Tech-/ Knowledge Transfer 2013
    Den 17-18 april 2013 är det dags igen får SNITTS grundläggande TT-kurs. Ta chansen att lära dig grunderna inom kommersialisering och nyttiggörande samt att bygga ditt professionella nätverk.

Prenumerera på denna kategori

Fler aktiviteter

NYHETER

  • Rapporter från Europeen Counsil
    Två rapporter har blivit publicerade från EC, "The state of the Innovation Union 2012 Report" och "Innovation Scoreboard 2013"
  • Varför är immaterialrätt viktig för små och medelstora företag?
    PRV har tagit fram en artikelserie på totalt sex artiklar där vi svarar på frågan: Varför är immaterialrätt viktigt för små och medelstora företag? Artiklarna är utformade för att förse läsaren med centrala verktyg för att nå framgång som företagare.
  • DG ENT Utlysning
    DG ENT lanserade en ny utlysning i förra veckan som bjuder in sökanden att utveckla och implementera strategiska ”road maps for demand side policy measures with the objective to increase the market uptake of innovations in any market or sector”.

Prenumerera på denna kategori

Fler nyheter

FINANSIÄRER

Vinnonva

SPONSOR

 

301
Snitts